Poradnik domowy ;)

W życiu domowym czy akademickim, nieustannie  dzieje się coś ,  na co potrzebna jest dobra rada, skuteczny sposób, niezawodny sposób. "A dobra rada nieraz droższa złota", jak mówi przysłowie ;) W niniejszym dziale postaram się regularnie umieszczać przydatne informacje, proste i sprawdzone rozwiązania z zakresu prowadzenia mieszkania, przechowywania i przygotowywania żywności, pielegnacji odzieży i biżuterii a także zdrowia i urody ;) . W dzisiejszych czasach informacje takie są przydatne tym wszystkim którzy wkraczają w dorosłe życie i tym którzy już muszą radzić sobie sami. Miłej lektury;)

W Domu
1. Nieprzyjemna woń lodówki
Nieprzyjemny zapach w lodówce (a dość często niestety może on wystąpić :/ ) można zlikwidować proszkiem do pieczenia. Wstaw do lodówki talerzyk z proszkiem (wymieniaj proszek co 2 tygodnie), możesz też dodatkowo położyć połówkę jabłka. Po każdym rozmrożeniu i umyciu lodówki trzeba pamiętać, żeby przetrzeć jej wnętrze ściereczką zwilżoną w wodzie z octem.

2. Sól wchłania swąd
Kipiące mleko, które zalewa płytę kuchenna, można zatrzymać, błyskawicznie posypując je solą.Poza tym sól wchłania paskudny swąd przypalającego się mleka.

3. Czyszczenie powierzchni chromowanych
Przedmioty o chromowanej powierzchni najlepiej czyści się ściereczką zwilżoną naftą. Do czyszczenia nadaje się również zmywacz do paznokci (tak tak drogie panie ;) ). Potem należy przedmiot starannie opłukać.

4. Mosiądz lśni jak złoto
Wyroby z miosiadzu znów będą pieknie błyszczeć, jeśli wyczyścisz je papką sporządzoną z soli i octu. Po wyczyszczeniu  opłucz przedmiot., wytrzyj do sucha i wypoleruj. Tak samo mozna postępować z wyrobami ze stali szlachetnej.

5. Sól do brudnego piekarnika (oraz grilla)
Brudne urządzenia do pieczenia;  piekarnik, grill, blachę, posyp solą i podgrzewaj tak długo , dopóki sól nie zbrązowieje . Potem zetrzyj sól papierowym ręcznikiem i umyj przedmiot jak zwykle.

6. Sito do mąki płucz zimna wodą
Sito do przesiewania mąki płucz zawsze zimną wodą ; ciepła woda zakleja dziurki w sicie.

7. Gąbka w pojemniku do warzyw
Warzywa bedą dłużej świeże, jesli do pojemnika, w którym je przechowujesz w lodówce, włożysz suchą gąbkę, która będzie wchłaniała wilgoć; możesz też wyłożyć pojemnik bibułą kuchenną.

8. Proszek do pieczenia czyści termos
Poczerniały w środku termos do herbaty lub kawy możesz oczyścić proszkiem do pieczenia (1 opakowanie) rozpuszczonym w ciepłej wodzie. Zostaw roztwór w naczyniu na 2 godziny, potem opłucz je starannie. Podczas mycia nigdy nie zanurzaj całego termosu w wodzie, bo jeśli woda dostanie sie miedzy obudowę a szklany wkład, termos nie będzie się już nadawał do użytku. Termos przechowuj zawsze otwarty!

9. Proszek do pieczenia nie tylko do ciast
Swietnym pomyslem jest uzycie proszku do pieczenia na mrowki, sam probowalem  i skutecznie likwiduje te wstretne stworzenia ;-)