• 14 stycznia 2014
 • 2

WOŚP – Czy Orkiestra powinna grać dalej?

2 komentarze

 1. Krzysiek pisze:

  W tym roku sam trochę wdałem się w dyskusję nt. Orkiestry za sprawą mojego znajomego – inteligentnego, ale do przesady ultraprawicowego.

  Muszę przyznać, że z początku dałem się nabrać na informacje Frondy i innych, że WOŚP przekazuje tylko ok. 60% na swoją statutową działalność. Nie było to również takie aż nieprawdopodobne, ponieważ wiele fundacji ma wysokie koszty stałe, a WOŚP przecież angażuje tyle znanych osób i służb organizacyjnych, że nietrudno przypuszczać, że nie wszyscy pracują za darmo. Choć może za np. obsługę scen płacą samorządy, a nie wośp.

  Oczywiście szybko to info zostało zdementowane przez samo WOŚP oraz MInisterstwo Pracy, z którym to się rozliczają – mało kto pomyślał, że fundacja ma półtora roku na rozliczenie funduszy, a te 60% nie obejmowało całego okresu.

  Jednak z całej tej dyskusji o Owsiaku wyniosłem pewną ciekawą wiedzę, która daje perspektywę skali WOŚPu. Z pewnością jest to najgłośniejsza i najfajniejsza, a przy tym bardzo szczytna i pożyteczna inicjatywa, ale nie najbardziej dobroczynna. Przy okazji tego medialnego szumu miałem okazję zaznajomić się z oficjalnymi danymi, których nikt nie podważa: WOŚP zbiera rocznie ok 50 mln złotych, Caritas Polska ok. 450 mln zł, czyli 9 razy więcej. I podobnie jest rok w rok.

  Nie postuluję wyższości jednej fundacji nad druga, ponieważ im więcej tym lepiej, nie wykluczają się przecież, ale dobrze poznać skalę działalności.

 2. Sun pisze:

  No właśnie co do Caritasu to nie jest to wszystkie tak jasne. Owszem publikują raport z działalności ale nie jest on do końca transparentny i tak szczegółowy jak ten WOŚP. Oczywiście robią wielka robotę i niosą olbrzymia pomoc ale mam jakieś dziwne wrażenie że gdyby chcieli , to tej pomocy mogłoby być więcej. Kościół jako taki ma naprawdę ogromne majątki i same parafie też gromadzą sporo środków i to właściwie codziennie. Jaki procent tego idzie na pomoc ludziom w potrzebie? Nie wiem ale coś mi się zdaję że niewielki. Nauki obecnego Papieża są dość czytelne i jasne a nasze duchowieństwo nie bardzo sobie coś z tego robi. Nie można generalizować bo kupa księżny to naprawdę wspaniali ludzie ale niestety tutaj decyzje podejmują biskupi i arcybiskupi, a nie zawsze są to dobre decyzje. Tutaj piszą trochę więcej na podobny temat

  Uważam że każda fundacja która pomaga zasługuje na uznanie. Ale niestety tych fundacji jest za dużo. Ciągle powstają nowe o jeszcze bardziej wydumanych celach. Ile z nich rzeczywiście pomaga? Caritas powinno dawać przykład jako że wywodzi się z kręgów kościelnych ale nie powinno się zestawiać jej z WOŚP czy innymi fundacjami. Każda ma inne cele i środki , a łączy je to że pomagają i to chyba najważniejsze. Ale to jak prawica atakuje WOŚP jest po prostu niedopuszczalne. Nic dziwnego że potem pozostaje niesmak delikatnie mówiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge