



W Polsce istnieje około 4 miliony blogów. Liczba ta jest ogromna ale szacuje się, że jakieś 90% blogów to blogi martwe, często mające tylko po jednym wpisie i nieaktualizowane. Tak więc realna liczba blogów aktywnych to około 400 – 500 tysięcy. Nadal jest to liczba ogromna ale trzeba pamiętać, że wśród nich jest wiele takich, które w zasadzie nie przekazują nic wartościowego. Większość to po prostu Internetowe pamiętniki, które są praktycznie tym czym właściwie blog być powinien. Ale od kilku lat blog to już nie tylko przemyślenia i pamiętniki. Powstaje coraz więcej blogów specjalistycznych, które oferują konkretną wiedzę , a ich autorzy często cieszą się sporą popularnością. Dlaczego blogowanie stało się tak modne, a własny blog zaczyna mieć coraz więcej osób? Czemu ludzie czytają blogi? I czy blogowanie może być sposobem na życie?
Pisanie bloga stało się popularne, ponieważ dzięki temu każdy (no prawie każdy) może stać się ekspertem w jakiejś dziedzinie. Wielu pasjonatów dzięki blogu urzeczywistnia swoje paje i dzieli się nimi z internautami. Ponieważ zazwyczaj autorzy poświęcają się pisaniu blogów, teksty które powstają są na wysokim poziomie. Bardzo często na blogach można znaleźć bezcenne rady i wskazówki, których próżno szukać w innych miejscach. Zauważyli to nie tylko czytelnicy blogów ale także reklamodawcy, co sprawia, że blogowanie może być naprawdę opłacalne.
Oczywiście blogów, które zarabiają prawdziwe pieniądze nie jest zbyt dużo (chociaż jest ich coraz więcej). Do tego trzeba dobrze wypromować blog i mieć na nim stałą grupę czytelników. Poza tym ważne też są regularne i częste aktualizację. Jeśli przy tym piszę się ciekawie i dostarcza wiedzy czytelnikom, to taki blog jest wręcz skazany na sukces.
Nie ma jednak gotowej recepty na udany blog. Wielu próbowało i poległo, inni w szybkim tempie weszli na sam szczyt. Wszystko zależy od tematyki bloga i tego czy jest ona popularna w sieci. Blogi są bowiem nie do pokonania jeśli chodzi o pozycjonowanie i są bardzo lubiane przez wyszukiwarki. Powodem tego jest zazwyczaj bardzo dużo treści o dobrej jakości i często ze sobą powiązanej. Blog pozycjonuje się praktycznie sam i to także napędza jego wzrost.
Tak więc czy na blogu można zarobić? Można i dowodem na to są liczne blogi, które zarabiają już miesięcznie, więcej niż średnia krajowa, a te najpopularniejsze często zarabiają ponad 200 tys. rocznie. Takie pieniądze zarabia co prawda tylko garstka szczęśliwców, ale to pokazuje, że blogi to nie tylko pisanie sobie w Internecie, a coraz częściej opłacalny biznes.
Czy to wiec naprawdę takie proste? Wystarczy dużo pisać? Zasadniczo tak. Jeśli piszesz dużo na dany temat i jest to doceniane przez odwiedzających to prędzej czy później usłyszą o Tobie inni. Wraz ze wzrostem liczby odwiedzających rośnie także wartość bloga. Jednak pisać trzeba naprawdę sporo. To oraz fakt, że początki blogowania to tak naprawdę mnóstwo pisania i mizerne efekty, zniechęca większość ludzi.
Na dobry start bloga potrzeba około 100 – 150 wpisów. Najlepiej publikować je co jeden – dwa dni, a potem stopniowo przejść do częstotliwości jednego, dwóch wpisów w tygodniu. Przy takim pisaniu i odrobinie samozaparcia, pierwsze efekty można zauważyć już po niecałym roku. Potem machina rozpędza się w zasadzie sama , a naszym zadaniem jest jedynie „podtrzymywanie ognia” poprzez publikowanie kolejnych treści.
Czy można pisać o czymkolwiek? Niestety nie. Blogi o wszystkim i o niczym w zasadzie nie mają szans zaistnieć. Także wszelkiego rodzaju pamiętniki i przemyślenia egzystencjalne nie mogą liczyć na oglądalność no chyba, że jesteś kimś znanym. Z tego też powodu ten mój blog mimo, iż istnieje już kilka lat i ma sporo wpisów, nigdy nie stanie się blogiem zarabiającym. Najlepsze są blogi tematyczne i to jeszcze najlepiej w wąskiej dziedzinie. Są blogi o nowych technologiach, gotowaniu czy blogi o stylowym ubieraniu się. Spore wzięcie maja też ostatnio blogi młodych rodziców i tzw. life-stylowe. Jednak w zasadzie w każdej dziedzinie można znaleźć jakiś blog który ma większą lub mniejszą popularność, sztuką jest jedynie znaleźć swoją niszę.
Jeśli wiec nie odstrasza Cię pisanie, masz coś ciekawego do zaprezentowania, albo masz pasję, która może spodobać się też innym , nie zwlekaj, zacznij pisać własny blog. To naprawdę fajna zabawa, która w dodatku nie kosztuje nic prócz odrobiny czasu. A jeśli będziesz konsekwentny (-na) w tym co robisz, kto wie, być może blogowanie stanie się Twoim sposobem na życie i źródłem utrzymania?
Jeśli masz chęci, a nie wiesz jak się do tego zabrać, na moim innym blogu – Zapiski Webmastera , rozpocząłem cykl artykułów – własny blog w WordPress, na którym od podstaw będę wyjaśniał wszystkie aspekty korzystania z WordPressa, poczynając od instalacji.
Cześć,
Ciekawy wpis. Do statystyk martwych blogów dodałbym jeszcze SEO zapleczówki, czyli takie na które wrzuca się śmieciowe teksty po to, aby umieszczać w nich linki i manipulować wynikami wyszukiwarek. To dopiero plaga. Dlatego, jak widzę komentarz kogoś, kto mówi nawet z sensem a podpisuje się np. Nieruchomości Warszawa, to mnie krew zalewa, bo wszyscy wiedzą o co chodzi… Na moim blogu zabroniłem umieszczania komentarzy z podpisami innymi niż Nicki czy Imiona.
Moja taka rada dla Ciebie, bo widziałem, że ktoś dodał komentarz zawierający frazę kluczową w nicku – nie publikuj tego! Narazisz się Google i mogą uznać Twojego bloga za producenta spamu a co za tym idzie wypadniesz z wyników wyszukiwania i będzie sporo problemów z naprawieniem tego.
Pozdrawiam!
S.
Witaj. Zgadzam się że blogi spamiarki to plaga, tym bardziej że sporo jest też stawianych precli , które może nie spamuja, a treści mają lepsze, ale też są pewnego rodzaju oszustwem.
Co do podawania nazw stron zamiast nicku to też to zauważyłem i rzeczywiście zabronię tego, muszę tylko dodać regulamin dodawania komentarzy. Póki co jest ich niewiele więc tez problem jest niewielki. Ciekawy blog prowadzisz i już kilka artykułów mnie zatrzymało na dłużej 🙂 Pozdrawiam
W sumie mógłbyś Łukasz ten wpis umieścić też na Webmasterze – jako wprowadzenie. Lub przynajmniej tam w temacie blogowania polecić ten jako wstępniak 🙂 Dobrze wprowadza temat i może pomóc komuś zdecydować, czy pchać się w blogowanie w ogóle.
Racja, muszę tak zrobić 🙂 Dzięki za info 😉 Ach, używaj commentLuv do komentarzy, to pokazuje ostatni wpis na Twoim blogu co jest przydatne.