Nie skazuj się na raka. Rzuć palenie!
Podsumowanie wydatków, które przeciętny palacz ponosi, by móc zaspokoić swój głód nikotynowy, mogłoby przynieść miażdżące dla portfeli palaczy i budżetów niejednej rodziny wyliczenia. Dodatkowo po nowym roku wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe, co tylko spotęguje wydatki na tego typu używkę. Aczkolwiek może odniesie to również inny skutek, bowiem podniesienie akcyzy na papierosy jest równocześnie krokiem, który śmiało można przypisać do profilaktyki. Sposobów jest wiele, jednak od jednego trzeba zacząć: od rzucenia palenia! Nie jest to łatwe, ale jeśli w grę wchodzi coś, co jest absolutnie bezcenne i czego nie da się odkupić nawet za największe pieniądze – nasze zdrowie, to może jednak warto zastanowić się, czy przeciwnik w postaci głodu nikotynowego jest aż tak mocny…
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jeśli chcemy uniknąć ostateczności w postaci leczenia operacyjnego, radioterapii, leczenia skojarzonego czy chemioterapii lub innych metod leczenia nowotworu złośliwego, jakim jest rak płuc, to już w chwili skończenia lektury tego artykułu należy odstawić paczkę papierosów na bok i przynajmniej spróbować rzucić palenie. Być może nie uda się za pierwszym razem, ale warto próbować, bowiem w grę wchodzi nasze życie! Problem umieralności na raka płuc, który w głównej mierze spowodowany jest rakotwórczymi substancjami zawartymi w papierosach dostrzegli również naukowcy oraz światowi politycy. Została podjęta globalna walka, która za cel postawiła przed sobą zwalczanie palenia tytoniu i narażanie na działanie dymu tytoniowego innych osób. Należy w tym miejscu wspomnieć, że poprzez tzw. palenie bierne również można zachorować na raka płuc, a sytuacja taka niejednokrotnie spotyka nas w miejscu pracy i miejscach publicznych. Nie wszystkie bowiem miejsca, gdzie przebywa większa liczba osób, są obecnie chronione prawem przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
W ograniczeniu zachorowań na nowotwór płuc pomaga zapewne również zakaz reklamy wyrobów tytoniowych oraz obowiązek umieszczania na opakowaniach papierosów napisów ostrzegawczych dotyczących ryzyka zachorowania na raka płuc oraz inne choroby. Aby uniknąć zachorowania, warto również udać się na okresowe badania rentgenowskie oraz tomografii komputerowej klatki piersiowej oraz cytologiczne badanie plwociny. Mam nadzieję, że ten artykuł dał wielu palaczom do myślenia. Natomiast więcej na temat raka możecie przeczytać tutaj.